0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

Αποσυνδεδεμένος Lamnian

  • *****
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
  • θέλω να φύγω ..
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #120 - : Δεκέμβριος 23, 2008, 10:01:10 πμ »
Στραβωμάρα έχω , τι να πώ ??!!! Είναι πουθενά καταχωρημένος ο Δαμίγος στο επίσημο Δίκτυο συνεργείων Aprilia ?
Είναι πειραιά αυτός αν δεν κάνω λάθος ? Κερατσίνι ?
KTM 950 Adventure - Tuono 1000RR7 MY Blue Dream !

Hornet 600 - D-Tracker 250 (Στην ίδια οικογένεια ..χε χε)

*

Αποσυνδεδεμένος xmen

  • *******
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Μοντέλο μηχανής: Aprilia Pegaso 655i.e.
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #121 - : Δεκέμβριος 24, 2008, 09:34:28 μμ »
Σήμερα παρέλαβα από το συνεργείο POWERMOTO στα Γιαννιτσά τον Πήγασο, είχε 30.323χλμ και έγιναν τα παρακάτω:

Άνοιγμα της κεφαλής και αντικατάσταση μίας τσιμούχας.
Αντικατάσταση γραναζιών - αλυσίδας.
Έλεγχος ρελαντί κινητήρα και CO (καυσανάλυση) έδειχνε 0,64 μειώθηκε σε 0,51
Καλωδίωση από την μπαταρία στον χώρο αποθήκευσης εργαλείων/εγγράφων για να πριζάρει ο φορτιστής μπαταρίας που αγόρασα πρόσφατα από το LIDL.

αλλαγή φίλτρου αντλίας καυσίμου
αλλαγή μπουζί
αλλαγή λαδιού στο πιρούνι
αλλαγή υγρών φρένων
αλλαγή υγρών ψύξης

έλεγχος φίλτρου αέρα
έλεγχος φίλτρου λαδιού
έλεγχος λαδιού κινητήρα
έλεγχος καδένας χρονισμού
έλεγχος διάκενου βαλβίδων


Για να μην το κουράζω άλλο, είχε βγάλει φωτοτυπία τις σελίδες 56,57 του βιβλίου συντήρησης και τσέκαρε ένα προς ένα όλα όσα αναφέρει ο πίνακας και όπου χρειαζόταν έσφιγγε, γρασάριζε κτλ.

Πλήρωσα 180€ τα οποία αναλύονται για τα αναλώσιμα σε:

Αλυσίδα RK + Γρανάζια Chiaravalli--116,0€
Μπουζί------------------------------------3,5€                       
Παραφλού-------------------------------11,0€
Φίλτρο αντλίας καυσίμου----------------0,0€ (κόστος από APRILIA 31€, έβαλε όμοιο που ταίριαζε ακριβώς και του περίσσευε)

και τα υπόλοιπα για την δουλειά του. Επέλεξα να κάνω αυτές τις δουλειές μέσα στον Δεκέμβριο που έχει ησυχία το συνεργείο και είχα τον μηχανικό άνετο και χαλαρό μόνο για μένα, το άφησα και ένα βράδυ μέσα και τώρα είμαι έτοιμος.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2008, 01:23:43 πμ από xmen »

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #122 - : Δεκέμβριος 24, 2008, 09:48:59 μμ »
πολύ καλά μου ακούγονται και προφανώς ασχολήθηκε....

αντε..θα ερθω σε σενα για service... :D :D :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #123 - : Δεκέμβριος 25, 2008, 12:30:09 μμ »
Σήμερα παρέλαβα από το συνεργείο POWERMOTO στα Γιαννιτσά τον Πήγασο, είχε 30.323χλμ και έγιναν τα παρακάτω:

Άνοιγμα της κεφαλής και αντικατάσταση μίας τσιμούχας.
Αντικατάσταση γραναζιών - αλυσίδας.
Έλεγχος ρελαντί κινητήρα και CO (καυσανάλυση) έδειχνε 0,64 μειώθηκε σε 0,51
Καλωδίωση από την μπαταρία στον χώρο αποθήκευσης εργαλείων/εγγράφων για να πριζάρει ο φορτιστής μπαταρίας που αγόρασα πρόσφατα από το LIDL.

αλλαγή φίλτρου αντλίας καυσίμου
αλλαγή μπουζί
αλλαγή λαδιού στο πιρούνι
αλλαγή υγρών φρένων
αλλαγή υγρών ψύξης

έλεγχος φίλτρου αέρα
έλεγχος φίλτρου λαδιού
έλεγχος λαδιού κινητήρα
έλεγχος καδένας χρονισμού
έλεγχος διάκενου βαλβίδων


Για να μην το κουράζω άλλο, είχε βγάλει φωτοτυπία τις σελίδες 56,57 του βιβλίου συντήρησης και τσέκαρε ένα προς ένα όλα όσα αναφέρει ο πίνακας και όπου χρειαζόταν έσφιγγε, γρασάριζε κτλ.

Πλήρωσα 180€ τα οποία αναλύονται για τα αναλώσιμα σε:

Αλυσίδα RK + Γρανάζια Chiaravalli--116,0€
Μπουζί------------------------------------3,5€                       
Παραφλού-------------------------------11,0€
Φίλτρο αντλίας καυσίμου----------------0,0€ (κόστος από APRILIA 31€, έβαλε όμοιο που ταίριαζε ακριβώς και του περίσσευε)

και τα υπόλοιπα για την δουλειά του. Επέλεξα να κάνω αυτές τις δουλειές μέσα στον Δεκέμβριο που έχει ησυχία το συνεργείο και είχα τον μηχανικό άνετο και χαλαρό μόνο για μένα, το άφησα και ένα βράδυ μέσα και τώρα είμαι έτοιμος.

Πάρα πολύ καλή τιμή!

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #124 - : Δεκέμβριος 25, 2008, 01:55:37 μμ »
τωρα που το σκέφτομαι μήπως εχει και καμμια κόρη να σου προξαινέψει..???  :h22: :h22: :h22: :h

*

Αποσυνδεδεμένος bros400pgm

  • *********
  • 8418
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Αντιδράσεις: +250
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #125 - : Δεκέμβριος 25, 2008, 04:07:19 μμ »
Kωστα, xmen, τοσα δεν παιρνω ουτε εγω στον εαυτο μου οταν κανω service :tez: :tez: :tez: :tez:



τωρα που το σκέφτομαι μήπως εχει και καμμια κόρη να σου προξαινέψει..???  :h22: :h22: :h22: :h
Τωρα καταλαβα ποιος διαδιδει τα ψεματα οτι πρεπει να εχεις γκομενα τον μαστορα, για να εχεις ιταλικο :oo! :oo! :oo! :oo!
APRILIA CAPONORD RULESSSSSSSSSSS

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #126 - : Δεκέμβριος 25, 2008, 10:13:23 μμ »
Kωστα, xmen, τοσα δεν παιρνω ουτε εγω στον εαυτο μου οταν κανω service :tez: :tez: :tez: :tez:



τωρα που το σκέφτομαι μήπως εχει και καμμια κόρη να σου προξαινέψει..???  :h22: :h22: :h22: :h
Τωρα καταλαβα ποιος διαδιδει τα ψεματα οτι πρεπει να εχεις γκομενα τον μαστορα, για να εχεις ιταλικο :oo! :oo! :oo! :oo!

 :lol% :lol% :lol%

*

Αποσυνδεδεμένος scandaldj

  • ***
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #127 - : Φεβρουάριος 18, 2009, 12:25:13 πμ »
sorry που ξεθαψα το θεμα αυτο :blus:

πηγα σημερα να μ σφηξει ενασ μηχανικος την αλυσιδα φτιαχνει yamaha ειναι γιατρος πολυ εμπειρος και τον εμπιστευομαι.
εχω να θεσω ομως καποια ερωτηματα για τιμεσ και οχι μονο.

1 αλλαγη αλυσιδας και γραναζιου μου ειπε οτι θελω και δεν εχω πανω απο 16000 στεκει? :thnk:
2 τιμη για τα παραπανω με εργασια 180€ :thnk:
3 service δεν μου ειπε συγκεκριμενα τι αλλα ειπε τιμη 180 :thnk:
4 λαστιχα μου προτεινε κατι mutant η κατι τετοιο τιμη καπου 350 ;)
5 μπορει να κανει αυτος τα service και οτι χρειαζεται η μηχανη η χειαζεται καποιο υπολογιστη και καποιες γνωσεις που εχουν μονο εξουσιωδοτιμενα. :ohmy:

ειχα ορεξη για μπλα μλα σημερα :P
A P R I L I A     P E G A S O    S T R A D A

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #128 - : Φεβρουάριος 18, 2009, 01:42:49 πμ »
sorry που ξεθαψα το θεμα αυτο :blus:

πηγα σημερα να μ σφηξει ενασ μηχανικος την αλυσιδα φτιαχνει yamaha ειναι γιατρος πολυ εμπειρος και τον εμπιστευομαι.
εχω να θεσω ομως καποια ερωτηματα για τιμεσ και οχι μονο.

1 αλλαγη αλυσιδας και γραναζιου μου ειπε οτι θελω και δεν εχω πανω απο 16000 στεκει? :thnk:
2 τιμη για τα παραπανω με εργασια 180€ :thnk:
3 service δεν μου ειπε συγκεκριμενα τι αλλα ειπε τιμη 180 :thnk:
4 λαστιχα μου προτεινε κατι mutant η κατι τετοιο τιμη καπου 350 ;)
5 μπορει να κανει αυτος τα service και οτι χρειαζεται η μηχανη η χειαζεται καποιο υπολογιστη και καποιες γνωσεις που εχουν μονο εξουσιωδοτιμενα. :ohmy:

ειχα ορεξη για μπλα μλα σημερα :P

1. Παίζει να στέκει, η μαμά αλυσίδα είναι κακής ποιόητας και πολλοί την έχουν αλλάξει νωρίς. Επίσης παίζει ρόλο και η χρήση/συντήρηση

2. Εξαρτάται τι αλυσίδα θα βάλει. Δεν είναι εξωφρενική τιμή πάντως

3. Για το μεγάλο σερβις είναι οκ. Εκτός από τα κλασικά αλλάζει  φιλτρο βενζίνης το οποίο έχει 25Ε  και αλλάζει και λάδια στις μπουκάλες (υποθέτω ότι είναι στην τιμή αυτά).

4. Δεν γνωρίζω  :D

5. Καυσαναλυτής χρειάζεται που λογικά θα τον έχει. Και στα ΧΤ ρυθμίζουν μείγμα μόνο που βάζουν τον καυσαναλυτή κατευθείαν στον έξοδο της εξάτμισης. (Εμάς έχει ειδικό σημείο στους λεμούς (εκεί που έχει ένα μεταλλικό κάλυμμα)

 :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #129 - : Φεβρουάριος 18, 2009, 02:09:38 μμ »
αλυσιδα + γρανάζια είσαι ο.κ.. αλλά εξαρτάται απο την ποιοτητα του καθενος... κυριως στην αλυσιδα... αν σου βαλει καμμια που κανει 50 ευρω..ε...ναι..ειναι πολλά..

αν τα λάδια κανουν περιπου 50 ευρώ άντε 60 με φιλτρο λαδιου... και βαλε 10-15  φιλτρο αέρος..αν χρειάζεσαι...

μπουζι θα αλλάξεις... αλλα 4-15 ευρώ... αναλόγως...

λάστιχα δεν ξερω αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΟΡΑ σε τιμές... ψάξου... επίσης απο ιντερνετ... :bye: :bye:

καυσαναλυτη μπορεί να εχει αλλά -λογικά- δε χρειάζεται και το Axone για όλα τα άλλα...??? :thnk: :bye:

πάντως αν ειναι ο.κ. + γατος τυπος... κανε εκει όλα τα αναλώσιμα και πας καπου μονο για ενα τσεκαρισμα με axone...

είμαι υπερ φίλων και κυρίως ατομών που ειναι γνωστες του αντικειμένου.... ανεξαρτητου μάρκας... :bye: :bye: :bye: :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #130 - : Φεβρουάριος 18, 2009, 03:14:47 μμ »
πάντως αν ειναι ο.κ. + γατος τυπος... κανε εκει όλα τα αναλώσιμα και πας καπου μονο για ενα τσεκαρισμα με axone...

Όχι το axone δεν χρειάζεται στην ρύθμιση του καινούριου πήγασου. Η ρύθμιση γίνεται από το όργανο (κοντερ).  :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Να μιλήσουμε λίγο για...ΤΙΜΕΣ SERVICE?
« Απάντηση #131 - : Φεβρουάριος 18, 2009, 10:06:42 μμ »
πάντως αν ειναι ο.κ. + γατος τυπος... κανε εκει όλα τα αναλώσιμα και πας καπου μονο για ενα τσεκαρισμα με axone...

Όχι το axone δεν χρειάζεται στην ρύθμιση του καινούριου πήγασου. Η ρύθμιση γίνεται από το όργανο (κοντερ).  :bye:

Μμπρεα..?? τι με λες...???

μπράαααβουυ.... :thnk: :D

*

cerebrumaster

Απ: DIAGNOSIS/CO ADJUSTMENT??????
« Απάντηση #132 - : Μάρτιος 08, 2009, 02:02:31 μμ »
τώρα όσο αφορά καυσαέρια στα 1000χιλ δεν μου έκαναν ,με τα 1000 ζόρια να μου ρυθμίσουν βαλβίδες +ότι με έγδυσαν  και να φανταστείς δεν έχει αυτήν την νοοτροπία μόνο ο μάστορας που το πήγα

Αν θέλεις στο σχετικό θέμα μπορείς να αναφέρεις για ποιο συνεργείο πρόκειται, τι πλήρωσες και για ποιες εργασίες.

Άσε το mouse λίγο και κρατήσου.
120 ευρώ ΜΟΝΟ εργασία .λάδια φίλτρο + (ένα μπουζί εντελώς  προληπτικά) δικά μου.

*

cerebrumaster

Απ: DIAGNOSIS/CO ADJUSTMENT??????
« Απάντηση #133 - : Μάρτιος 08, 2009, 02:12:16 μμ »
Στα 1000 χλμ επιβάλετε ρύθμιση (μείγμα/βαλβίδες). Είναι φοβερά αρρύθμιστο από το εργοστάσιο (φαντάζομαι ότι είναι προσαρμοσμένο για στρώσιμο).

Sorry λες για την ρύθμιση μείγματος ότι είναι έτσι για το ρονταρισμα γράψε λάθος.

*

Αποσυνδεδεμένος harlek

  • *******
  • 1288
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: DIAGNOSIS/CO ADJUSTMENT??????
« Απάντηση #134 - : Μάρτιος 08, 2009, 02:13:24 μμ »
120 ευρώ ΜΟΝΟ εργασία .λάδια φίλτρο + (ένα μπουζί εντελώς  προληπτικά) δικά μου.

Η ρύθμιση βαλβίδων έχει αρκετό μπελά. Μαζί με τα εργατικά της αλλαγής λαδιών, θα έλεγα ότι δεν ειναι φθηνός, αλλά δεν ειναι και πανάκριβος...
Masquerade

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης