0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

panagiotis

Μαγικο Μπουζι?
« - : Ιούλιος 23, 2006, 12:31:58 μμ »
Η χθεσινη μου αναζητηση σε Ιταλικα forum με εφερε προ του εξης θεματος: “Επαναστατικης σχεδιασης και λειτουργιας μπουζι υποσχεται ολα τα καλα του κοσμου για τον κινητηρα μας”

Προκειται για την Αμερικανικη εταιρια Torgue Master η οποια ασχολειται με προιοντα Tuning για αυτοκινητα και μοτο.
 
Ιταλικο link  http://www.torquemaster.it/motoscooter.html
Αγγλικο link   http://www.torquemaster.it/main1uk.htm

Σε αυτο το ιταλικο FORUM  
υπαρχουν 27 (ναι 27!!) σελιδες συζητησης με πολυ θετικα σχολια γι αυτο το μπουζι απο ιδιοκτητες κυριως Pegaso. Μειωση καυσαεριων (δε μας νοιαζει :p ), αυξηση ροπης απο τις χαμηλες στροφες (νιαμ νιαμ !!) , μεγαλυτερη ευκολια στην εκκινηση με κρυο κινητηρα  (Aha!!) , χαμηλοτερη καταναλωση (τι ειπε ο judge Dredd???) . Οσοι  τολμησαν την τοποθετηση του μπουζι αυτου δειχνουν  πολυ ενθουσιασμενοι με τη βελτιωση της συμπεριφορας της μηχανης τους και μαλιστα σε βαθος χρονου αφου οι πρωτες εγγραφες ξεκινουν Απριλιο 2004 και συνεχιζονται εως τωρα.

Το μπουζι χρησιμοποιει (ως λεει η εταιρια) μια νεα τεχνολογια σπινθηρα στις 360 μοιρες η οποια προσφερει πολλα πλεονεκτηματα
 και bla bla bla ( αγαπητοι πελατες αγοραστε το ειμαστε οι καλυτεροι κλπ....). Το κοστος διαφερει αναλογα με το αν θα επιλεξει κανεις την ολοκληρωμενη ή τη φθηνη λυση αλλα απ οτι λενε οι χρηστες δεν υπαρχει αισθητη διαφορα αναμεσα τους οποτε προτεινουν την αλλαγη μονο του μπουζι το οποιο κοστιζει περι 22-28€ (αουτς) τελικη τιμη μαζι με την IVA (ΦΠΑ).  Το ζητημα ειναι
 οτι το μπουζι δεν αλλαζεται σε καμμια περιπτωση πριν τα 100.000km (ναι ναι 100.000!) οποτε το κοστος ειναι σχετικο.
Προσωπικα εχω μπει σε πειρασμο με τοσα θετικα σχολια που ειδα και σκεφτομαι να μιλησω με την εταιρια μες τη βδομαδα για να μαθω αν θα εμπαιναν στον κοπο να μου στειλουν και εμενα ενα μπουζι. Το ερωτημα μου προς εσας ειναι  αν εχει πεσει ποτε στην αντιληψη σας το συγκεκριμενο ζητημα και αν εχετε αξιολογησει την πιθανοτητα ενος τετοιου “τολμηματος”. ;-)  (εχει να μου ριξει κραξιμο ο bill...... :-D  :-D  )

***EDIT***
και 2 (παταμε πανω στην πρωτη για να αλλαξει) αρκετα κοντινες foto απο χρηστη που αλλαξε μπουζι
σε καρμπυρατερατο Πηγασο
http://album.foto.alice.it/brronko/811436/foto.php ;-)



*

Ανδρεας

Re: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #1 - : Ιούλιος 23, 2006, 02:58:37 μμ »
Πάντως φαίνετε ενδιαφέρον,




*

Αποσυνδεδεμένος bill

  • *******
  • 1061
  • Φύλο: Άντρας
  • Κύριε, εκέκραξα προς Σε, εισάκουσόν μου...
  • Μοντέλο μηχανής: Atlantic
  • Αντιδράσεις: +342
Re: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #2 - : Ιούλιος 23, 2006, 08:30:08 μμ »
οντως

θα παραγγειλω κανενα να κανω κανα τεστ να δουμε τι λεει

βεβαια μην σας ξεγελα η φωτο
για να γινει τετεια διαχυση του σπινθηρα
χρειαζετε ειδικος πολλαπλασιαστης

αλλα και με το συμβατικο συστημα μονο και μονο οτι ο σπινθηρας ειναι πιο αμεσος στον θαλαμο καυσης θα εχει διαφορα.

το μπουζι θυμιζει εξωλεμβια μηχανη.
σε πολλες διχρονες το μπουζι δεν ειχε ηλεκτροδιο γειωσεως και το κεντρικο ηλεκτροδιο εριχνε σπινθηρα απευθειας επανω στον δισκο του πιστονιου

*

panagiotis

Re: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #3 - : Ιούλιος 23, 2006, 11:28:28 μμ »
Αν και Κυριακη, μεσα σε λιγες ωρες ελαβα το εξης email απο την Torque Master:

salve!
Al momento abbiamo disponibile solo il KIT COMPLETO cioè Candela T.M. (no resistiva 1 punto più fredda) + KIT POT.ACC.  - Prezzo 90,00 Euro
 
Soltanto la Candela T.M. sarà disponibile tra circa 2 mesi
 
Massimo (TME)
P.S. Naturalmente il KIT dà migliori risultati

Στην ουσια λεει οτι εχουν το μπουζι για τον καρμπυρατερατο πηγασo και αυτο σε πακετο με το "με καλυτερα αποτελεσματα κιτ" στην τιμη των 90€. Το σκετο θα το εχουν σε 2 μηνες.
Μαλιστα......
1. αυτο το μπουζι δεν κανει για το ie με τιποτα απ οτι λενε
2. τα αποτελεσματα του "καλυτερου" κιτ (το οποιο περιλαμβανει μπουζοκαλωδιο σιλικονης υψηλης αγωγιμοτητας και καποιο ηλεκτρονικο εξαρτημα που ενισχυει το ρευμα αν καταλαβα καλα) ειναι σχεδον αμελητεα
Αρα τους στελνω email να με βαλουν στη λιστα αναμονης και περιμενω μεχρι να τους ερθει η νεα παραλαβη. Και ναι ο Bill ΔΕΝ με εκραξε (προς το παρον)    ;-) ;-)

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Re: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #4 - : Ιούλιος 24, 2006, 01:31:28 μμ »
Παράθεση

revbem2 έγραψε:
Αν και Κυριακη, μεσα σε λιγες ωρες ελαβα το εξης email απο την Torque Master:


1. αυτο το μπουζι δεν κανει για το ie με τιποτα απ οτι λενε


Αρα τους στελνω email να με βαλουν στη λιστα αναμονης και περιμενω μεχρι να τους ερθει η νεα παραλαβη. Και ναι ο Bill ΔΕΝ με εκραξε (προς το παρον)    ;-) ;-)


Για να καταλάβω, αφού το μπουζί δεν κάνει τον "650ie", γιατί μπήκες σε λίστα αναμονής?
Η νέα παραλλαβή θα είναι και για "650ie" ?

*

panagiotis

Re: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #5 - : Ιούλιος 24, 2006, 09:39:48 μμ »
yes yes..  Θα φερουν σκετα μπουζι και για τα ie και για τα απλα (τα βουτηξαν ολα οι παλιοιταλοι.....), οποτε μπηκα στην "ουρα" για ενα ie.

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Re: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #6 - : Ιούλιος 25, 2006, 09:49:55 πμ »
Παράθεση

revbem2 έγραψε:
yes yes..  Θα φερουν σκετα μπουζι και για τα ie και για τα απλα (τα βουτηξαν ολα οι παλιοιταλοι.....), οποτε μπηκα στην "ουρα" για ενα ie.


Α, οκ. Τότε θα περιμένουμε αποτελέσματα! :-D

*

Θοδωρής Τ.

Re: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #7 - : Ιούλιος 25, 2006, 10:27:15 πμ »
Παράθεση

powerphot έγραψε:

Α, οκ. Τότε θα περιμένουμε αποτελέσματα! :-D



Της εκρηξης να υποθεσω; :-D  :-D  :-D

*

Μανωλης

Re: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #8 - : Ιούλιος 27, 2006, 04:30:38 μμ »
Για το Tuono εχουν τιποτα?

*

panagiotis

Re: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #9 - : Ιούλιος 28, 2006, 12:39:54 μμ »
μεμονωμενο μπουζι τσου. μονο σε κιτ οπως αυτο περιγραφεται παραπανω. και αυτο δεν κανει για τα ψεκαστα μηχανακια. οποτε ..........αναμονη (να δειτε αν θα κανω boom εγω πρωτα  :-D  :-D
)

*

davide

Απ: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #10 - : Μάιος 06, 2007, 02:12:13 μμ »
Τελικά το δοκίμασε κανείς αυτό το μπουζί? :thnk:

*

revbem2

Απ: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #11 - : Μάιος 07, 2007, 02:06:07 μμ »
εστειλα 3 email αλλα συνεχισαν να μου απαντουν οτι δεν εχουν ακομα νεα παραλαβη..... τελικα τους βαρεθηκα και δεν ξαναενδιαφερθηκα :blus:

*

davide

Απ: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #12 - : Μάιος 09, 2007, 09:22:35 μμ »
Άλλαξα μπουζοκαλώδια στο Falco μου, βάζοντας κάτι λαστιχένια κίτρινα/πορτοκαλί της NGK.
Παρόλο που τα κουμπώνω στο μπουζί, δεν μου δίνουν την αίσθηση ότι δεν μπορεί να φύγουν!!! :D
Διάβασα τις οδηγίες (δεν το είχα ξανακάνει αυτό για μπουζοκαλώδια!!!) και αναφέρει ότι πρέπει να βάλω κάποια κόλλα!
Ξέρει κανείς τί κόλλα είναι αυτή? :thnk:

*

nickogreek

Απ: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #13 - : Οκτώβριος 31, 2008, 03:49:18 μμ »
Τελικά το έβαλε κανείς αυτό το μπουζί? και τελικά τι γίνεται...μένουμε στα απλά, βάζουμε ιριδίου, πάμε για εξωτικά άλλα και ποιά...νομίζω ότι όλους μας ενδιαφέρουν οι πραγματικές αλλαγές και όχι οι θεωρητικές...λοιπόν...νέα κανείς;

Νικόλας

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Μαγικο Μπουζι?
« Απάντηση #14 - : Οκτώβριος 31, 2008, 05:57:12 μμ »
Να σημειώσω μονο οτι το post ειναι 1 ετους παλιό, ωστόσο το ενδιαφέρον ειναι όντως στο maximum και ακόμα δε μαθαμε τα αποτελέσματα.... οπότε..είδωμεν... :ohyes: :bye: :bye: :bye:

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης