0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

Αποσυνδεδεμένος lospsi

  • *******
  • 2720
  • Φύλο: Άντρας
  • The gentle giant
    • Κυτιοποιία
  • Μοντέλο μηχανής: KTM 1290 SAS 2019
  • Αντιδράσεις: +1879
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« - : Οκτώβριος 24, 2007, 08:50:44 πμ »
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλου αλλα ηθελα γνωμες για το τι να χρησιμοποιησω για να καθαρισω την αλυσιδα (ΟΧΙ λιπανση) χωρις να της κανω ζημια.
Πετρελαιο?WD40? Ξερω οτι υπαρχουν ειδικα καθαριστικα αλλα ρωταω μηπως υπαρχει κατι απλο και αποτελεσματικο...

Καλημερες!!! :bye:


Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

*

Αποσυνδεδεμένος silvestercat

  • *****
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
  • caponord abs
  • Μοντέλο μηχανής: Caponord ETV1000 2006 ABS
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #1 - : Οκτώβριος 24, 2007, 09:26:52 πμ »
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλου αλλα ηθελα γνωμες για το τι να χρησιμοποιησω για να καθαρισω την αλυσιδα (ΟΧΙ λιπανση) χωρις να της κανω ζημια.
Πετρελαιο?WD40? Ξερω οτι υπαρχουν ειδικα καθαριστικα αλλα ρωταω μηπως υπαρχει κατι απλο και αποτελεσματικο...

Καλημερες!!! :bye:

από φαρμακείο αγόρασε καθαρτικό λαδάκι και με πινέλο τρίψε την αλυσίδα, θα σου πάρει λίγο χρόνο αλλά θα γίνει καινούρια και το βασικό δεν χαλάνε το ορινγκ  :kalo:

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #2 - : Οκτώβριος 24, 2007, 09:35:49 πμ »
Υπάρχουν πολλά καθαριστικά για αυτή την δουλειά, αλλά εγώ κάνω το εξής:
Παίρνω ένα μπουκάλι καθαρή βενζίνη (αυτή που είναι για καθάρισμα υφασματων), βρέχω ένα πανί και την καθαρίζω. Γίνεται σαν καινούρια.
Μετά όμως όταν βάλω το λιπαντικό, πρέπει οποσδήποτε να έχω προγραμματίσει να μην την χρησιμοποιήσω για μερικές ώρες γιατί το σπραϋ δεν προλαβαίνει να δράσει.
Η Προηγούμενη αλυσίδα που είχα στον πήγασο ήταν μόνιμα σαν καινούρια παρόλο που είχε κάνει χιλιόμετρα.

*

dreamwalker

Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #3 - : Οκτώβριος 24, 2007, 09:59:16 πμ »
Εμένα μου έχουν συστήσει να κάνω το καθάρισμα με βαλβολίνες,
είναι λίγο παίδεμα βέβαι να βγάλεις μετά την βαλβολίνη πάνω από την αλυσίδα
αλλά το αποτέλεσμα είναι άψογο και δεν υπάρχει κίνδυνος για την παραμικρή ζημιά.
Μία φορά που το έχω κάνει η βαλβολίνες έφυγαν με ένα καλό πλύσιμο και αφού
στέγνωσε η αλυσίδα έβαλα λιπαντικό.
 :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος S-T

  • *****
  • 423
  • Φύλο: Άντρας
  • Μοντέλο μηχανής: RSV1000R το καλό!
  • Αντιδράσεις: +1
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #4 - : Οκτώβριος 24, 2007, 10:40:09 πμ »
από φαρμακείο αγόρασε καθαρτικό λαδάκι και με πινέλο τρίψε την αλυσίδα, θα σου πάρει λίγο χρόνο αλλά θα γίνει καινούρια και το βασικό δεν χαλάνε το ορινγκ  :kalo:

Προφανως μιλάς για παραφινελαιο ε? Αυτην την λυση την εχω ακούσει ως την καλυτερη αλλα εγω δεν την εχω δοκιμασει.

Μπορείς να χρησιμοποιείσεις επίσης Σουαζ ειναι το μπλε υγρό που χρησιμοποιούν στα πλυντήρια αυτοκινητων/μοτοσυκλετων... εγω δεν εχω πλυνει ποτε την μηχανή μονος μου, παντα σε πλυντηριο και δεν ειχα ποτε προβλημα με την αλυσιδα για να πείς οτι αυτο το σουάζ καταστρεφει το ο-ρινγκ... στο CBR που ειχα άλλαξα την αλυσιδα στα 40χιλ χλμ προλυπτικά κιόλας λογο χιλιομέτρων και ας μην ειχε φτασει στο κοκκινο ο δείκτης φθοράς.  ;)

Θέλει λιγο προσοχή στα πλαστικά, να μην μεινει πολυ ωρα επάνω γιατι χαλάει το βερνικι, αλλα δεν ειναι και να ανχωνεσαι... ψεκάζεις με ενα ψεκαστιρι αλυσιδα και αλλες χοντρές βρωμες και στο χαλαρο ξεβγάζεις με νεράκι... μην νομιζεις οτι πρεπει να τα κανεις ολα σε χρόνο ρεκόρ.

Το Σαββατο αναλογα τις ορέξεις και τον καιρό, ισως να ειναι η πρωτη φορά στην ζωή μου που θα πλυνω μονος μου το μηχανάκι... πηρε ενας ξαδερφος πιεστικό και λέω να κανω την αποπειρα.

*

davide

Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #5 - : Οκτώβριος 24, 2007, 11:18:53 πμ »
Ένας απλός και φτηνός τρόπος, είναι να καθαρίσεις την αλυσίδα με πετρέλαιο κίνησης (αυτό για τα ταξί!!!). Λέγεται όμως ότι μπορεί να βλάψει τα Ο-ring.
Γι'αυτό τον λόγο χρησιμοποιώ το 'άσπρο' πετρέλαιο! Δεν ξέρω πως το ζητάς στην Ελλάδα!!!  :blus:Στην Ιταλία το λέμε έτσι!!!
 :D

*

juha

Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #6 - : Οκτώβριος 24, 2007, 05:39:58 μμ »
Εγω χρησιμοποιω παραφινελαιο.Πινελακι και τριψιμο.Παιρνει λιγο χρονο παραπανω ενδεχομενως αλλα ειναι σιγουρο το αποτελεσμα.Αλλαξα στο Capo την αλυσιδα στα 42.500Km και αυτο λογο καλοκαιρινου ταξιδιου στο εξωτερικο.Αλλιως θα επαιρνε λιγα χιλιομετρα ακομα :kalo:

*

timplas

Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #7 - : Οκτώβριος 24, 2007, 06:41:36 μμ »
..και γω παραφινέλαιο... :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος backys

  • *******
  • 1363
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρα Πατέρααααααα!!!!!!!!!!
  • Αντιδράσεις: +22
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #8 - : Οκτώβριος 24, 2007, 06:56:51 μμ »
WD40 και βουρτσα για τα χαλιά (παντοφλα!!!!!)  αλλα και το παραφινελαιο και η κυροζινη δουλευουν μια χαρα :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #9 - : Οκτώβριος 24, 2007, 07:50:59 μμ »
Εγώ έχω αγοράσει καθαριστικό spray απο μοτομάγαζο το οποίο ειναι πολυ αποτελεσματικό...

Πάντως μακρια απο WD, χαλάνε τα o-rings ...  :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος backys

  • *******
  • 1363
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρα Πατέρααααααα!!!!!!!!!!
  • Αντιδράσεις: +22
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #10 - : Οκτώβριος 24, 2007, 08:28:55 μμ »
Πάντως μακρια απο WD, χαλάνε τα o-rings ...  :bye:

Mythos δεν χαλαει τιποτα

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #11 - : Οκτώβριος 25, 2007, 07:04:18 μμ »
Πάντως μακρια απο WD, χαλάνε τα o-rings ...  :bye:

Mythos δεν χαλαει τιποτα

Έτσι είχα διαβάσει.. παίζει να κάνω και λάθος, έχει το WD καθαριστικές ιδιότητες όμως?

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #12 - : Οκτώβριος 26, 2007, 04:49:29 πμ »
ωραία για άλλη μια φορά διαβάζω σε forum ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση και πάλι ο καθένας λεει το ''κοντό και το μακρύ'' του...
κοινώς..πύρ κατά βούληση...

θα ήθελα να ακούσω μια φορά από ενα δυο ''ειδικούς'' να πούνε..''οχι αυτό'' ''ναι το τάδε''... :psdof: :psdof:

αυτό με παραφινέλαιο + κηροζίνη πρωτη φορά το ακούω..... :thnk: :thnk: :thnk:

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #13 - : Οκτώβριος 26, 2007, 08:51:24 πμ »
ωραία για άλλη μια φορά διαβάζω σε forum ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση και πάλι ο καθένας λεει το ''κοντό και το μακρύ'' του...
κοινώς..πύρ κατά βούληση...

θα ήθελα να ακούσω μια φορά από ενα δυο ''ειδικούς'' να πούνε..''οχι αυτό'' ''ναι το τάδε''... :psdof: :psdof:

αυτό με παραφινέλαιο + κηροζίνη πρωτη φορά το ακούω..... :thnk: :thnk: :thnk:

Το παραφινέλαιο το έχω ακούσει και γώ απο το στόμα ενός πολύ "ειδικού" !!!!

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ
« Απάντηση #14 - : Οκτώβριος 28, 2007, 01:47:38 πμ »
ωραία για άλλη μια φορά διαβάζω σε forum ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση και πάλι ο καθένας λεει το ''κοντό και το μακρύ'' του...
κοινώς..πύρ κατά βούληση...

θα ήθελα να ακούσω μια φορά από ενα δυο ''ειδικούς'' να πούνε..''οχι αυτό'' ''ναι το τάδε''... :psdof: :psdof:

αυτό με παραφινέλαιο + κηροζίνη πρωτη φορά το ακούω..... :thnk: :thnk: :thnk:

Το παραφινέλαιο το έχω ακούσει και γώ απο το στόμα ενός πολύ "ειδικού" !!!!

α...όκ...τ.ωρα μάλιστα... :ohyes: :bye:

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης