0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

Αποσυνδεδεμένος bluesman

  • *****
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Ελαστικά!
« - : Ιανουάριος 15, 2006, 02:13:30 μμ »
λοιπόν μόλις ανακάλυψα γιατί τα ελαστικά μου ενώ είναι καινούρια δεν μπορούν να με πείσουν να τα εμπιστευτώ (μάλλον)

μπήκα στη σελίδα http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/speed_index_gr.htm

και κατάλαβα ότι ο τύπος που παρήγγειλα ελαστικ΄΄α μου έστειλε λάθος τύπο.

η σελίδα είναι ακρως κατατοπιστικη για το τι σημαινει ο κάθε δείκτης πάνω στο πλαινό του ελαστικού.

φορούσα στον πηγασσο 650 1995 που εχω δεκαετιας λάστιχα michelin Τ66 και επιτέλους τα άλλαξα. Μετα απο ψαξιμο στα διαφορα φορουμς ειδα οτι καλη λυση αποδοσης-τιμης ειναι τα  pirelli scorpion S/T MT90. Εψαξα τιμες και βρηκα φθηνα ελαστικά στην Καβάλα στο Μοτο-Ένδυση (moto-endisi.gr θα βρείτε γενικά και αξεσουάρ σε τιμές στοκ!). Όμως εμπιστεύτηκα τυφλά τον τύπο όσον αφορά τι δείκτες θα επιλέξει.
Έτσι μου έστειλε τα ΜΤ90 57Η για μπροστά και 65Η για πίσω.
Το μηχανάκι όμως παρόλο που σε σχέση με τα παλιά άθλιας κατάστασης λάστιχα ήταν καλύτερα (ιδίως μπροστά είδα απίστευτη διαφορά που με έκανε να εμπιστευτώ το όχημα πολύ), το πίσω ελαστικό όμως με προβλημάτιζε.
παρά τις συμβουλές του μάστορά μου πως το λάστιχο το κρίνεις μετά το στρώσιμο (500KM σύμφωνα με αυτόν) η κατάσταση είναι τραγική!
αισθάνομαι πως οδηγώ πάνω σε λαδια η παγο. λες και εχω 300 αλογα στον τροχο!
σπιναρει απιστευτα αν προσπαθησω να επιταχυνω και πεταει κολο εκει που δεν το περιμενω.
σε κατηφορα προσευχομαι πριν φρεναρω κι αυτο δεν το εκανα ουτε με τα παλια τοσο εντονα. ανακαλυψα λοιπον στη σελιδα της pirelli πως εχει μια λειτουργία που βάζεις το μοντέλο της μηχανής που έχεις και σου προτείνει ελαστικό. δυστυχώς οταν εψαχνα πριν αγορασω αυτο δεν το εκανα γιατι φανταστηκα οτι ο πωλητης θα με προσεχε λιγο περισσοτερο. ετσι ενω για τον πηγασσο 96 και μετα η ιδια η pirelli προτείνει ΜΤ90 57Η μπροστά και 65Η πίσω για τα πριν το 96 μοντέλα προτείνει 57S και 65S αντιστοιχα.
και οταν εψαξα στο google τι ακριβώς σημαίνουν αυτοί οι δείκτες βρήκα τη σέλίδα που προανέφερα στην οποία φαίνεται πως ο δείκτης Η σημαίνει μέγιστη ταχύτητα λειτουργίας 210km ενώ S σημαίνει 180km. Και όχι δεν είμαι καλυμένος μάλλον γιατί όσο μεγαλύτερη ταχύτητα λειτουργίας έχει το λάστιχο τόσο πιο αργά ζεσταίνεται και... φθάνει σε ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ λειτουργίας ιδίως μέσα στην πόλη όπου οι ταχύτητες δεν είναι μεγάλες. Υποψιάζομαι ότι η κατάσταση έγινε λοιπόν πιο τραγική τώρα που έχει πολύ κρύο για αυτό το λόγο. Άλλωστε σε ταξίδια οπότε και ζεστένεται δεν με ενοχλούσε το πισω λαστιχο.
Ελπίζω να είναι αυτό το πρόβλημα και όχι να είναι τίποτα ελαττωματικό το ελαστικό η να φταίει κάτι άλλο.
Κατα τη γνώνη σας και από εμπειρία πιστέυεται ότι αυτό το λάθος στον δείκτη για 30km μπορεί όντως να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα λαμβάνοντας υπόψιν σας όμως ότι δεν μιλάω για απλή αίσθηση του ελαστικού αλλά για τρομακτική συμπεριφορά και επικίνδυνη!
Και φυσικά αν κάποιος ενδιαφέρεται επειδή σκέφτομαι να τα αλλάξω και να πάρω τα σωστά στείλτε μήνυμα να βρούμε μία λογική τιμή πώλησης...
ΠΡΟΣΟΧΗ: επειδή μόλις ξαναμπήκα στην pirelli τα λάστιχα που είναι
Front 100/90-19M/CTL 57HFRONT MT90ST 
Rear 130/80R17TL 65H MT90ST
απευθύνονται ΜΟΝΟ σε Aprilia Pegaso 650 1996(MX)

Δείτε τις σελίδες:
#1

ευχαριστώ και περαστικά μου...

#2
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2007, 07:27:11 μμ από powerphot »


Aprilia:όσο με πληγώνεις, τόσο με πορώνεις!

*

Αποσυνδεδεμένος harlek

  • *******
  • 1288
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #1 - : Ιανουάριος 15, 2006, 02:31:34 μμ »
Τα Scorpion 90S/T  με δείκτη H φορούν απ' το εργοστάσιο όλοι οι νέοι Πήγασοι. Δεν βλέπω το λόγο γιατί τα H μπορεί να δουλεύουν καλά στους νέους και όχι τους παλιούς (νομίζω δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές ούτε στη γεωμετρία τους, ούτε στο βάρος, ούτε στην τελική ταχύτητα, ούτε στην ισχύ τους).

Εγώ θα σου πω τη δική μου εμπειρία: Όταν πήρα τη μηχανή, φορούσε τα Pirelli με δείκτη H που αγόρασες. Τα λάστιχα ήταν εξ αρχής απαράδεκτα από πλευράς πρόσφυσης και εμπιστοσύνης που σου ενέπνεαν. Το μπροστά (made in brazil), άρχισε να ανοίγει στο πλάι (ρωγμές κατά μήκος της περιφέρειάς του) μετά από 6 μήνες. Η ημερομηνία κατασκευής τους δεν ήταν ιδιαίτερα παλιά (νομίζω ήταν 9 μηνών όταν αγόρασα (καινούργια) τη μηχανή). Το πίσω (made in Germany) δεν ενέπνεε ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη (εκτός κι αν οδηγούσες σε δρόμους με τρελλή προσφυση π.χ. αττική οδός.). Δεν ξέρω μήπως είχα πέσει σε ελαττωματική παρτίδα, τι να πω.

Τα άλλαξα γύρω στο 8μηνο με Metzeler Tourance δείκτη ταχύτητας "S". Η διαφορά ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σε κράτημα και εμπιστοσύνη που εμπνέουν, καθώς και σε προοδευτικότητα. Επίσης, τα Tourance "πέφτουν" στο πλάι πολύ πιο εύκολα από τα Pirelli. Το μπροστά Tourance, όμως (made in brazil, επίσης), παρουσιάζει έναν μικρό συντονισμό που τον αισθάνεσαι ελαφρά στο τιμόνι (σαν υψίσυχνη δόνηση) στα 40-50km/h (σε χαμηλότερες ή υψηλότερες ταχύτητες εξαφανίζεται). Για μένα είναι το μόνο τους μειονέκτημα.

Απ' ό,τι διαβαζω σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού, τα Pirelli S/T θεωρούνται αρκετά καλά λάστιχα, όμως η δική μου εμπειρία είναι τελείως διαφορετική. Επίσης, λένε ότι η Pirelli έχει εξαγοράσει τη Metzeler και ότι τα δυο λάστιχα μοιάζουν (tourance, Scorpion S/T). Στην πραγματικότητα, όμως, δεν έχουν και μεγάλη σχέση μεταξύ τους.
Παρεμπιπτόντως, τα Anakee της Michelin έχουν πολύ καλύ φήμη, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
Masquerade

*

Αποσυνδεδεμένος bluesman

  • *****
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #2 - : Ιανουάριος 15, 2006, 02:43:17 μμ »
και να φανταστείς τα δικά μου γράφουν μπρος πισω made in  italy!
Aprilia:όσο με πληγώνεις, τόσο με πορώνεις!

*

Γιώργος Γεωργαντζής

Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #3 - : Ιανουάριος 17, 2006, 01:28:44 πμ »
Παράθεση

harlek wrote:

Παρεμπιπτόντως, τα Anakee της Michelin έχουν πολύ καλύ φήμη, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.



Δεν ξέρω πόσο βοηθάω στην κουβέντα σας αλλά τα συγκεκριμένα ελαστικά τα φοράω 2 χρόνια τώρα στο Capo και τα έχω δοκιμάσει σε δρόμους με κάθε είδους πρόσφυση: πίστα, εθνικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο αλλά και μέσα στην πόλη όπου λόγω και του πυριτίου στη γόμα τους ζεσταίνονται αμέσως. Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα και θα τα ξαναβάλω.

*

Αποσυνδεδεμένος anatil

  • *****
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Ca2(PO4)3. Σκέτη χημεία
    • http://6974978406
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #4 - : Φεβρουάριος 21, 2006, 12:05:43 πμ »
στον πηγασο που ειχα τα ανακεε δουλευαν περιφημα σε ολες τις συνθηκες

αγορασε τα!
Ca2(PO4)3(NO)x-RD. Xημεία.

Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #5 - : Φεβρουάριος 21, 2006, 11:51:52 πμ »
metzeler και παλι metzeler. Τα pirelli scorpion τα εχετε δοκιμασει σε βροχη?? ΕΦΙΑΛΤΗΣ!!!

*

ΚΩΣΤΑΣ

Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #6 - : Φεβρουάριος 21, 2006, 12:14:49 μμ »
Εγω απο την αλλη θα ελεγα BRIDGESTONE εαν εχετε καπο η πηγασος και αν εχετε στρεετ θα ελεγα ανεπιφυλακτα PIRELLI

*

Αποσυνδεδεμένος Jean

  • ***
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Μοντέλο μηχανής: Caponord
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #7 - : Φεβρουάριος 21, 2006, 08:33:16 μμ »
Συμφωνώ με τον RSVF για τα pirelli στα street! Πολύ καλό κράτημα και μικρή φθορά!

*

Γιώτης

Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #8 - : Φεβρουάριος 21, 2006, 09:02:32 μμ »
Κανα τακουνατο για χωμα εχετε υποψιν?

*

Αποσυνδεδεμένος backys

  • *******
  • 1363
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρα Πατέρααααααα!!!!!!!!!!
  • Αντιδράσεις: +22
Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #9 - : Φεβρουάριος 22, 2006, 11:19:25 πμ »
για τακουνατα εβαλα στο ktm400exc μου τα michelin enduro competition 3.
Τελεια!!!!!

*

george

Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #10 - : Απρίλιος 18, 2006, 08:58:08 μμ »
paidia kai go sto pigaso mou exo ta pireli...kai mena to mprosta einia brazil to piso germany...kai einia drama eidika se bregemno...einia xalia...skeftome na ta alaxo kai apo ti eida edo sto forum tha pao gia michelin anekke...xeri kaneis kostos ? ;-)  ;-)  ;-)  ;-)

*

Αποσυνδεδεμένος harlek

  • *******
  • 1288
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #11 - : Απρίλιος 18, 2006, 11:01:54 μμ »
Μου είχαν πει 240 ευρώ με ζυγοστάθμιση πριν κανένα χρόνο. Κι αν το έψαχνα περισσότερο, μάλλον θα έβρισκα και φθηνότερα. Η τιμή δεν πρέπει να έχει αλλάξει, άντε να έχουν πάει 250 το πολύ.
Masquerade

*

Αποσυνδεδεμένος harlek

  • *******
  • 1288
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #12 - : Ιούλιος 07, 2006, 02:26:21 μμ »
Έχω τα Metzeler Tourance στον Πηγασο εδώ και 15 περίπου μήνες (10.000χλμ) και τελευταία έχω την αίσθηση ότι έχουν χάσει μέρος της πρόσφυσής τους. Πέλμα έχουν ακόμα μπόλικο και η γόμα παραμένει σχετικά μαλακή (δεν έχει ξεραθεί), τα μικροσπιναρίσματα όμως γίνονται όλο και συχνότερα. Φταίει σίγουρα και η κατά κανόνα φρικτή ποιότητα της ασφάλτου που το καλοκαίρι με τις σκόνες και τη ζέστη γίνεται παγοδρόμιο... μου έχει τύχει να βάλο το πόδι μου κάτω για να στηριχτώ και να γλιστράει τρελά το παπούτσι μου...
Παρόλα αυτά, το περσινό καλοκαίρι ένιωθα τα (σχεδόν καινούρια, τότε) Tourance πολύ πιο σίγουρα, παρά τους κωλόδρομους...

Με ταλαιπωρούν λοιπόν φιλοσοφικά ερωτήματα, αν π.χ. αξίζει να τα ξαναλλάξω. Κι αν τα αλλάξω; Πάλι Tourace? Anakee? Dunlop D607? Ή τα νέα Bridgestone 501/502 (τα οποία, όμως, νομίζω δεν έχουν βγεί ακόμα σε Πηγασικές διαστάσεις...).
Παραδόξως για τα λάστιχα ακούς από διάφορους τελείως διαφορετικές γνώμες. Μάλλον μας μπερδεύει και το γεγονός ότι πάντα ένα καινούργιο είναι ανώτερο από το παλιό που αλλάζουμε (το οποίο έχουμε ξεχάσει πως ήταν στα νίατα του...).
Masquerade

*

george

Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #13 - : Ιούλιος 07, 2006, 02:51:43 μμ »
εγω εχω βαλει τα anakee και ειδα πραγματι μεγαλη διαφορα στο pegaso aπο τα pirelli.....εχω κανει 3.000 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.....

*

Αποσυνδεδεμένος harlek

  • *******
  • 1288
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ελαστικά!
« Απάντηση #14 - : Ιούλιος 12, 2006, 12:33:46 πμ »
Λέει μια παροιμία ο διάολος δουλειά δεν είχε και γ@μούσε τα παιδιά του.....

Τι μ' έπιασε και μένα και εν όψει διακοπών είπα ν' αλλάξω λάστιχα. Είχα τα Tourance της Metzeler απ΄ τα οποία ήμουν σε πολύ μεγάλο βαθμό ικανοποιημένος, αν και τελευταία η απόδοσή τους ήταν σχετικά μειωμένη. Με 10.000χλμ περίπου, είχαν ακόμα ψωμιά, αλλά κάτι η μανία μου για μέγιστο κράτημα, κάτι η περιέργειά μου για τα Anakee της michelin μ' έκαναν να πάω για αλλαγή...

Καβαλάω τον Πήγασο με τα καινούργια του λαστιχάκια και αντί να αισθανθώ αυτό το βίδωμα στο δρόμο του κανούργιου λάστιχου, αρχίζω να χορεύω καρσιλαμά, ειδικά κοντά στα 50km/h...Η μηχανή πήγαινε σαν φίδι: Όχι μόνο το αισθανόμουν, αλλά το έβλεπα και με το μάτι! Σε πιο χαμηλές ταχύτητες το φαινόμενο εμφανίζεται σαν μια αόριστη αστάθεια/ανασφάλεια, ενώ στις πιο ψηλές μειώνεται κατά πολύ. Επίσης, αυξάνεται όταν επιταχύνω έντονα. Το χειρότερο; να μην μπορώ να εντοπίσω αν ευθύνεται το πίσω ή το εμπρός λάστιχο!

Γυρίζω πίσω στο βουλκανιζατέρ. Πίσω ρόδα στον αέρα, ανάβει ο μηχανικός μοτέρ, βάζει πρώτη ταχύτητα, την κοιτάζει να γυρνάει και λέει "πέσαμε σε στραβό λάστιχο".
Δεύτερο Anakee. Κατά τη ζυγοστάθμιση είναι τόσο στραβό που το βλέπει με το μάτι και δεν το δοκιμάζει καν - φέρνει κατευθείαν τρίτο!
Το βάζει για ζύγισμα - αυτό του φαίνεται πιο ίσιο. Το βάζει πάνω. Οδηγώ. Τα ίδια! Ωραιότατα. Τα παλιά  (αλλά όχι τελειωμένα) Tourance μου μού χαμογελούν ειρωνικά από τη ντάνα των μεταχειρισμένων...
Αραγε έπεσα σε τρία σκάρτα πισινά Anakee? μήπως το πρόβλημα είναι μπροστά; Θα το δούμε αύριο....

Απ' όσο μπόρεσα να τα εκτιμήσω, πάντως, τα Anakee είναι πολύ μαλακά και όντως πιάνουν πολύ καλά ακόμα και σε κακή άσφαλτο. Έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο καλύτερα (τουλάχιστον σε αίσθηση σιγουριάς) από τα Tourance όταν ήταν καινούργια. Από την άλλη, η κορώνα τους είναι λιγότερο άγρια, κι αυτό το καταλαβαίνεις ΑΜΕΣΩΣ από το γεγονός ότι η μηχανή αλλάζει κλίση πιο δύσκολα/αργά. Τα Tourance πέφταν στο πλάι πολύ πιο εύκολα και αυτό μ' άρεσε πολύ. Επίσης το μπροστινό Anakee δίνει κι αυτό μια ελαφριά υψίσυχνη δόνηση στο τιμόνι (λόγω πέλματος) στα 40-50km/h, κάτι που εμφάνιζε ακόμα περισσότερο το Tourance, αλλά καθόλου το μαμίσιο Pirelli Scorpion 90 S/T.
Masquerade

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης