0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

El Presidente

"Πηγασος": Η πιο Multi-persona moto..??
« - : Ιούνιος 28, 2008, 12:00:44 πμ »
10 χρονια πριν(το σωτηριον ετος 1998) τον πρωτοειδα απο κοντα ,κ μου κανε αμεσως "κλικ". :ohmy:
Ολα πανω του ηταν απο προσεγμενα ,εως τελεια! :kalo:(ετσι φανταζε στα ματια μου τουλαχιστον)
Αποφασισα να τον βαλω στη ζωη μου ,και, απο την πρωτη μας βολτα κιολας,καταλαβα,οτι θα γινει ο πιο καλος,κι ο πιο πιστος μου φιλος :ohyes:

Σημερα..10 χρονια μετα..κανοντας ενα flash-back..κοιτωντας κ παλιες φωτογραφιες..συνηδητοποιω για αλλη μια φορα..
οτι: Δεν Υπαρχει ΚΑΜΙΑ! ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΗ  ΕΜΠΕΙΡΙΑ, που να μην εχω καταφερει να ζησω μαζι του :ohyes:

Τι να πρωτο-θυμηθω :thnk::
Εχουμε γυρισει παρεα σχεδον ολη την  ηπειρωτικη Ελλαδα.
Εχουμε χαλαρωσει κ εξερευνησει τα μισα (τουλαχιστον) Ελληνικα νησια.
Μ'εχει οδηγησει ανετα κ παιχνιδιαρικα ,σε μερη πανεμορφα-δυσπροσιτα,διανυοντας πολλες φορες,χωματινες διαδρομες,εως κ κακοτραχαλα μονοπατια,μεχρι την "ακρη του πουθενα"
Εχει σταθει πολακις,αξιοπρεπεστατα κοντα μου,φορτωμενος κ δικαβαλος,ΤΕΡΜΑ ΓΚΑΖΙ,σε παρατεταμενα κομματια Εθνικης οδου,κ κλειστα επαρχιακα στροφιλικια.
Εχουμε συμμετασχει & τερματισει μαζι..σε 4 - 36αωρα !!!
Εχουμε διασκεδασει κ εκτονωθει παρεα,μεσα στην "πιστα" των Μεγαρων.
Και..ακομα κ σημερα..με πηγαινει καθημερινα στην δουλεια μου..αλλα και για καφεδακι η ποτακι στα περιξ.

Εχουν υπαρξει κ αλλες μοτοσυκλετες στη ζωη μου ολα αυτα τα χρονια,με τις οποιες ο Πηγασος,μοιραστηκε αγγογυστα τον Χωρο-Χρονο μου.
Ολες οι αλλες ,σαν γνησια Θυληκα..Ερχονται και Παρερχονται.
ΑΥΤΟΣ ομως..ΟΠΟΤΕ Κ ΑΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ..ηταν κ ειναι παντα ΕΚΕΙ !!
10 χρονια μετα..τολμω να πω..οτι ειναι: Ο Καλυτερος μου Φιλος!

Ερωτω λοιπον: ΕΙΝΑΙ (Η ΟΧΙ) Η ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΛΥ-ΠΡΟΣΩΠΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ που εχει κυκλοφορησει??

Αγαπητοι μου Συμ-φορουμιτες..
Αναμενω Γνωμες-Αποψεις-Εμπειριες-Αναμνησεις-Καθως κ φωτο απο διαφορες,παλιες κ νεες εμπειριες,ολων ημων,που ζησαμε(η ζουμε) παρεα με τον "Πηγασο"

Υ.Γ.: :thnk:Τωρα που το σκεφτομαι..μαλλον θα πρεπε να 'χα βαλει αλλον τιτλο..οπως:"ΩΔΗ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΣΟ"

Για παμε λοιπον..Κανω εγω την αρχη ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2008, 06:10:48 μμ από El Presidente »



*

Αποσυνδεδεμένος xmen

  • *******
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Μοντέλο μηχανής: Aprilia Pegaso 655i.e.
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #1 - : Ιούνιος 28, 2008, 12:25:56 πμ »
:brv:

Πολύ ωραίο θέμα..  :kalo: :kalo:

*

LEFTIS V650

Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #2 - : Ιούνιος 28, 2008, 12:35:53 πμ »
 :kalo:
Ωραίος ο Πήγασος!!!
Του αξίζουν πολλά μπράβο κ του ανήκει η θέση που έχει <<μέσα>> στο σπίτι!

Να το έχεις να το χαίρεσαι πολλά χρόνια ακόμα πρόεδρε !!!

*

AKIS KARDITSA

Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #3 - : Ιούνιος 28, 2008, 12:46:18 πμ »
Ο Πηγασος έχει μια μεγάλη ιστορια που την κουβαλάει και θα την κουβαλάει για χρόνια στο ντεπόζιτο του.... :D ειναι μια απο τις καλυτερες all-around μοτοσυκλέτες...κρατάει καλά στριβει παταει γερά κάτω ειναι ανετος μουρατος...ταξιδιάρικος και γεννημένος για περιπέτει αφου μπορει να πάει χώμα εξίσου με την ίδια άνεση που πάει στην άσφαλτο.... :kalo:

για μένα θα ήταν μια απο τις πιο ολοκληρωμένες μοτοσυκλέτες παραγωγής αν είχε δεικτη στάθμης καυσιμου...μεγαλύτερη ζελατινα...κι ένα λιγο πιο δυνατο μοτερ και να καίει καπως λιγοτερο....τοτε θα ήταν μια ολοκληρωμένη πρόταση....ας επλίσουμε στο μελλον να βελτιωθουν τα πράγματα....με το 1200.... :kalo:
και μερικες φωτο  απο μένα

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 12:49:54 πμ από AKIS KARDITSA »

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #4 - : Ιούνιος 28, 2008, 01:45:52 πμ »
Μια από τις αιτίες που είμαστε εδώ, και μιλάμε τώρα με αυτό τον τρόπο, ήταν κι ο δικός μου ο πήγασος, η μάλλον οι δικοί μου οι πήγασοι. :D
Ο πρώτος δεν πρόλαβε να "μεγαλώσει" πολύ :( ούτε 1,5 χρόνων δεν ήταν όταν.... :(
Αλλά παει αυτό περασε, ας ασχοληθούμε με πιο ευχάριστα. :D
Προσωπικά κι ειδικά στον πήγασο, αυτή τη άψυχη μάζα από μέταλλο και πλαστικό, χρωστάω πολλά. Τόσα πολλά όσα και τα άτομα που γνώρισα και γνωρίζω όλα αυτά τα χρόνια.
Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω πόσο απίστευτη ήταν η αίσθηση επάνω στον πήγασο σε όλες αυτές τις διαδρομές του (απροβλημάτιστος οφείλω να πω) είτε με ζέστη, είτε με κρύο, είτε με βροχή, ακόμα και χιόνι. Πότε μόνος πότε με άλλους μαζί χαιρόμασταν τις ίδιες στιγμές.
Πολλές φορές η μάλλον όλες τις φορές οι λέξεις είναι πολύ λίγες και φτωχές για να περιγράψεις αυτό που αισθάνεσαι η αυτό που αισθάνθηκες εκείνη  την μία την μοναδική στιγμή, γιαυτό λοιπόν παίρνω το "μπαλάκι" από τον Κώστα και βάζω "λέξεις" Χ1000. :ohyes:

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #5 - : Ιούνιος 28, 2008, 01:47:19 πμ »
Καλά τώρα μου ανοίξατε την όρεξη....... :tez: :tez:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 01:50:22 πμ από powerphot »

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #6 - : Ιούνιος 28, 2008, 02:13:54 πμ »
Εγώ ....τι να πώ ...

Κολλημένος ...Πηγασόβιος απο τότε που τον είδα ...

Ασημί ήταν και απαστράπτων .....όνειρο ζωής ελαμψε μέσα μου ...( θα γελάνε πολλοι ....but i don't care ) !

δυστυχώς δεν κατάφερα να τον πάρω τότε ....τότε που μιλάγαμε με τον κουμπάρο .....ώρες ...ατελειωτες ...για την πηγασάρα ...

Μην σας ξεγελαει ...ο κουμπάρος ....είναι πολυ πιο πηγασόπληκτος απο πολλους άλλους .....θυμάσαι ρε φιάκα ???  τα βραδια

στην Κατερίνη και αργότερα ...στην Καυκάσου ?????

Ωσπου μια μέρα ...τα πήρα εντελώς ...και λέω παω ....Καποια κοπέλα ( καλή της ώρα όπου και αν είναι )  τότε με ρωτάει "που πάς ? "

Και λέω ....τον είδα ...πάω να τον πάρω όπως έιναι ......Μαυρος και κακός .....

τον πήρα ...ένιωσα περισσσότερο απο βασιλιάς ....ενιωσα οτι ένα ονειρο έγινε πραγματικότητα .....οταν τον καβάλησα ...

ημουν εγώ και ο κόσμος .....ή μάλλον ο πήγασος ....ήταν όλος ο κόσμος ....

απο τότε πέρασα πολλά ...και ανθρώπινα ..και ο πήγασος ...επίσης πολλα και χαζά απο διάφορους συνεργειάδες ...που δεν τον αγάπησαν ουτε το 1 /100000000000 όπως εγώ ....

όμως ...εγώ και ο πήγασος ...είμαστε μαζι ...για πάντα ...Ο πήγασος ..είναι η καρδιά μου ...και οι καρδιές κυρίες και κύριοι ....δεν πουλιούνται ..δεν χαρίζονται ...ουτε για όλα ...τα χρήματα ή hi-tech μηχανάκια του κόσμου όλου .

Ειλικρινά ...ελπιζω ...να γεράσω και να πεθάνω με τον Πήγασο μου ... (γελάστε οσο θέλετε αλλα μακάρι να μπορούσατε να καταλάβετε εναν αγνό και τρελό έρωτα που θα υπάρχει οσο και γώ ) .....

Με τον πήγασο έχω κάνει τα πάντα ....
με ταξίδεψε ...στην Ελλάδα ....με πόνεσε ...τον πόνεσα ...τον φόρτωσα οσο δεν πήγαινε ...για τα μάτια μιας κυρίας ....
με πηγε ..τον πηγα ....σπρώχνοντας .....τον σήκωσα απο κάτω .....έπεσα μαζί του ....πόνεσα μαζί του ...με πόνεσε ....πήγα σε χώμα ...σε εθνικές οδούς ...σε επαρχιακούς δρόμους ...παντου ...εχω κλάψει ....εχω γελάσει , εχω πονέσει μαζί του ...

μαζί του έζησα ...και ζώ..... και θα ζώ μια υπέροχη ζωή ....και όσο υπαρχουν μάστορες ...που τον αγαπούν ...θα είμαστε μαζί μια ζωή !!!


Του αφιερώνω ....λοιπόν ...ένα τραγούδι απο κάποιον ...πολυ αγαπημένο ....

γιατι του αξίζει ...μιας και εγώ και ο πήγασος ...είμαστε περαστικοί απο αυτή την ζωή και κατα βάση ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ !!!!!



LONG LIVE PEGASO POWER !!!! LONG LIVE ALL THE PASSENGERS AROUND THE WORLD !!!

Υ.Γ . Η εκτέλεση είναι παλιά όπως ο Πήγασος ....αλλα πανέμορφη όπως αυτός !!!!




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 08:38:36 πμ από saddle69 »

*

kompimen

Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #7 - : Ιούνιος 28, 2008, 10:27:41 πμ »
Να τα χαίρεστε όλοι τα πηγασάκια σας!!!!!




κοίτα που θα με βάλετε σε μπελά!!!!!! :thnk: :thnk: :thnk: :thnk:

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #8 - : Ιούνιος 28, 2008, 04:37:46 μμ »
χμμμ... τώρα εγώ να μιλήσω ή δε χωράω εδώ..??  :bye:

Λοιπόν νομίζω ότι ειστε κολλημένοι, αλλά θα σας κανω τη χαρη και ''αντικειμενικά'' θα σας πω για τον Πήγασο...

Κατ` αρχάς όσυς ρωτησετε για τον '' Πήγασο'' θα σας αναφερουν τη λέξη ''έρωτας''... Τουλάχιστον εγώ απο γνωστούς και άγνωστους σε συζητήσεις την εχω ακούσει....

Για εμένα ξεκίνησε όταν είχα δει ένα βυσσινι-μπορντώ Πήγασο σε μια βιτρίνα και είπα...''πω..πω...αυτό μια μέρα θα το πάρω..''

Η μέρα αυτή ήταν μετά απο κανα--δυο χρόνια... Κάθε μέρα το χάζευα...


Τι μου άρεσε με ''την πρώτη ματιά''..??? οι καμπύλες... ότι ηταν διαφορετικό, οτι δεν ήταν ''πομπώδες'' κοινώς γομάρι σαν τις africanes τοτε... και..φυσικά ότι δεν κυκλοφορουσε ουτε ενα στην πόλη μου... :ohmy: :ohmy: :kalo: :pray:

Όταν με ρωτούνε τώρα χρήστες για αυτό το μοντέλο 650ie που εγω είχα τουλάχιστον λεω μια λεξη... ''τίμιο'' και ερχομαι στα λόγια του Presidente Που όντως τα κάνεις όλα με αυτή τη μηχανή....

Εντυπωσιασμένος απο το μοτέρ του και το πόσο στιβαρό είναι, ώστε ακομα και όταν ''το `πίνεις'' σε στυλ..'αυτη θα ειναι η τελευταια μου βόλτα, ας παρω τον ινητηρα στο χερι, δεν πειραζει''... να μη συμβαινει τίποτα απολύτως παρά μόνο ένα χαμόγελο ζωγραφισμένο στα χείλη.... :D

Έτσι όπως εχω παει τον Πήγασο δεν εχω παει ουτε 1% το capo....

Λοιπόν ό,τι του έλεγες το έκανε... μερικές φορές με συμβιβασμούς...άλλες πάλι σε εξέπληττε... :kalo: :kalo: :kalo: :D :D :D

Δεν αναφερω το ''ζυγισμα'' και την απολαυστική θεση οδήγησης ε....

''Τα μονοκύλινδρα δεν ειναι για μακρινά ταξίδια και πολλά γκάζια΄'' ζεσταινονται...χαλάνε....

Αλεξ/λη Θεσ/κη δικάβαλος και 170 στο κοντερ ίχως και 175 στο...''γκρεμό'.. αλλα τα 170 στις αρχες συνεχεια...αλλοτε 165 οταν ηθελε φρεσκάρισμα....

Αλεξ/λη - Ξανθη σε 45' λεπτα για καφέ μια ατελείωτη ευθεία και τα φιλαρακια με 636 να λενε...''ρε... πάει 180..???? τόσο ανετα''..??? -καλά..κλέβουν τα γιαπωνέζικα...εγω΄ειχα 170 και κατι ψιλα.... :pray: :pray:''

Αναρωτιόμουν αν το φορτωνα με σκηνές...τσάντες...δικάβαλος πως θα πήγαινε...

πηγαινε καλύτερα !!!
!!! εκεί έπαθα την πλάκα... δε διαμαρτυρήκε ποτέ... ίσα-ίσα τότε ήταν πωςε ενιωθες ότι οδηγούσες ''μηχανή''.....

αναρωτιόμουν αν θα αντεχε και καλά το 1ο μου ''μακρυνό'' ταξιδι φορτωμένος και δικάβαλος...

για όσους θυμούνται ποσο βαρυα ήταν η μπαγκαζιέρα που ο Powerphot+bill νομίζαν οτι ηταν κλειδωμένη  :h22: ενώ απλά ήταν ασήκωτη....
Το μηχανάκι πήγαινε αδιαμαρτυρητα...με μια κάτω στο σασμάν και ροπή στο φουλ, σε στροφιλίκι ή στην ευθεία Λάρισα - Βόλο που έβλεπα το μοτέρ να..''ανοιγει'' και όλο και να μεγαλώνει η τελική του...1..2...3... παραπάνω στο κοντερ και να πηγαίνω τραινάκι....

είχα μια απορία...: αν έμπαινε σε πίστα αλλά μετα τις φωτος το υ Presidente εντάξει μου λυθηκε  και αυτή η απορία....

με λίγα λόγια ηταν μια μοτό που..απλά την αγαπούσες...δεν το συζητάω το  value/money πόσο αξίζει.....

επίσης πότε δεν βαρέθηκα να την κοιτάζω και να λεω ''πω..πω... τι ομορφο που ειναι ρε φουστημ`''... δεν ξερω αν συμβαίνει σε όλους και για χρόνια....

τέλος αν και χωματερός δεν ήμουν ποτέ και αν και δεν ενδεικνυται χωρίς ψιλοεπεμβάσεις για χώμα, έχω να πω ότι πουθενά δεν κώλωσα με τον Πήγασο... (καλά με capo, κόβω λασπη με τη μια) και ανέβηκα ραχούλες και μπαϊρια, σε δρόμους στρατιωτικούς δικάβαλος μεσα από τα αυλάκια που ειχαν αφήσει οι ερπύστριες απο αρματα και φταναν μεχρι τα μαρσπιέ.....


με λίγα λόγια....
όοοχι...δεν ειμαι κολλημένος σαν τους παραπάνω που ποστάραν.... :tez: αλλά για μενα ο Πήγασος ήταν ''σχολειο'' και απολαυση και όλα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 08:22:09 μμ από Themis »

*

Αποσυνδεδεμένος Ευθύμης

  • *******
  • 1310
  • Φύλο: Άντρας
  • Capoτε...
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #9 - : Ιούνιος 28, 2008, 05:08:16 μμ »
...Ομορφα λογια που βγαινουν απο τα βαθη της καρδιας...

Πολυ ομορφες "εξομολογησεις"...!!! :kalo: :kalo:


    :bye: :bye: :bye:


Υ.Γ. Στη φωτο ο πηγασος του "προεδρου" με φοντο το capo μου...



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 05:13:31 μμ από Ευθύμης »
...Καί επιστροφή στη φύση!!!

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #10 - : Ιούνιος 28, 2008, 08:21:23 μμ »
και μια απο κινητό απο  Πανελλήνια Μετέωρα...I think...

*

bckat

Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #11 - : Ιούνιος 28, 2008, 10:20:12 μμ »
To μόνο που μπορώ πια να πω ,μετά τα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω (και όλα είναι πέρα για πέρα αληθινά) είναι ότι πήγα και γύρισα Σύρο από Θεσσαλονίκη,δικάβαλος και φορτωμένος σε κατάσταση μπαγκάζια και δυό ρόδες, με φλάντζα από τα πρώτα 20 χιλιόμετρα. Όποιος έχει ή είχε Πήγασο μπορεί μόνο να καταλάβει. Οι υπόλοιποι ,συγνώμη , άλλα μόνο εικασίες μπορούν να κάνουν.



ΥΓ Όντως Άλεξ LONG LIVE PEG  :bye: 

*

KANARIUS

Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #12 - : Ιούνιος 28, 2008, 10:23:12 μμ »
Για σου ρε προεδρε με τα θεμετα σου :prm :prm :prm :prm

*

Αποσυνδεδεμένος Baggos

  • *******
  • 1237
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: +2
Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #13 - : Ιούνιος 29, 2008, 12:37:00 μμ »
Πολύ όμορφο αφιέρωμα........ :kalo: :kalo: :kalo:

Βρε τον πήγασο......Και δεν τον είχα και σε πολύ μεγάλη υπόληψη......Μετά από αυτό όμως, νομίζω πως θα αρχίσω να τον βλέπω με άλλο μάτι...... :ohyes: :ohyes: :ohyes:

*

Αποσυνδεδεμένος christosms

  • *****
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...όλα είναι ερήμην!
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: "Πηγασος":Η πιο Multi-persona moto..??
« Απάντηση #14 - : Ιούνιος 29, 2008, 06:41:37 μμ »
Τι να πρώτο-πει κανείς για αυτό το μηχανάκι... τα κάνει όλα... μέσα στη πόλη είναι μανιτζέβελο, καθημερινή λύση για να πάει κάποιος στη δουλειά του,... διακοπες... η μισή Ελλάδα έχει βρεθεί κάτω από τις ρόδες του... η άλλη μισή απο τους Νίκο, Θέμη Αλέξη, Κωνσταντίνο, Μαρία και λοιπούς καβαλάρηδες Pegaso...
BMW rules...:fies:

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης