0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

macnick

περιεργα σβησιματα
« - : Ιούνιος 09, 2009, 09:49:55 μμ »
Εχω πηγασο cube 99' με καρμπυρατερ.
Οταν παω να αλλαξω ταχυτητα κανει ενα μπαφ και πολλες φορες σβηνει.Αυτο συμβαινει κυριως οταν ζεσταινεται.Επισης κανει και κατι μικρα τσαφ οταν λογο της φόρας εχει αρκετες στροφες αλλα δεν τραβαω γκαζι(πιο πολλα οταν ειναι πολυ ζεστο)
Σημερα το πηγα στον αρμακολα και μου αλλαξε κατι στο καρμπυρατερ στο τσοκ και μου ειπε οτι αυτο εφτεγε αλλα...



*

Αποσυνδεδεμένος MakisRC51

  • *******
  • 1164
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν καταλαβαίνω τι τις θέλουμε τις ευθείες........
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: περιεργα σβησιματα
« Απάντηση #1 - : Ιούνιος 09, 2009, 10:25:58 μμ »
Σιγουρεψου οτι σου αλλαξε και σου ρυθμισε σωστα το TPS (Throttle Position Sensor).

Ειναι ο αισθητηρας που λεει στον εγκεφαλο ποσο ανοιχτο ειναι το γκαζι.

Αρχισε να στο κανει ξαφνικα? Ή μηπως μετα απο καποα επισκευη?

*

Αποσυνδεδεμένος harlek

  • *******
  • 1288
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: περιεργα σβησιματα
« Απάντηση #2 - : Ιούνιος 09, 2009, 10:31:51 μμ »
Εχω πηγασο cube 99' με καρμπυρατερ.
Οταν παω να αλλαξω ταχυτητα κανει ενα μπαφ και πολλες φορες σβηνει.Αυτο συμβαινει κυριως οταν ζεσταινεται.Επισης κανει και κατι μικρα τσαφ οταν λογο της φόρας εχει αρκετες στροφες αλλα δεν τραβαω γκαζι(πιο πολλα οταν ειναι πολυ ζεστο)
Σημερα το πηγα στον αρμακολα και μου αλλαξε κατι στο καρμπυρατερ στο τσοκ και μου ειπε οτι αυτο εφτεγε αλλα...

...αλλά τι; συνεχίζει τα ίδια;

Παρεμπιπτόντως, τΟ cube με το καρπυρατέρ δεν έχει TPS και εγκέφαλο.
Masquerade

*

Αποσυνδεδεμένος MakisRC51

  • *******
  • 1164
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν καταλαβαίνω τι τις θέλουμε τις ευθείες........
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: περιεργα σβησιματα
« Απάντηση #3 - : Ιούνιος 09, 2009, 10:41:41 μμ »
...αλλά τι; συνεχίζει τα ίδια;

Παρεμπιπτόντως, τΟ cube με το καρπυρατέρ δεν έχει TPS και εγκέφαλο.

Ναι, εχεις δικιο.Δεν εχει TPS.

Επειδη ομως ετσι που το περιγραφει ο φιλος μου ακουγεται για τροφοδοσια, θα ελεγα να κοιταξει το Νουμερο 22 εδω.
Πιθανον να μην δινει σωστη παροχη.Αν βεβαια εχει γιατι αναφερει "FUEL COCK - (USA) " που πιθανον να ειναι στο Αμερικανικο μοντελο.
Θελει ψαξιμο παντως............ :thnk: :thnk: :thnk:

*

Αποσυνδεδεμένος bill

  • *******
  • 1061
  • Φύλο: Άντρας
  • Κύριε, εκέκραξα προς Σε, εισάκουσόν μου...
  • Μοντέλο μηχανής: Atlantic
  • Αντιδράσεις: +342
Απ: περιεργα σβησιματα
« Απάντηση #4 - : Ιούνιος 09, 2009, 10:57:31 μμ »
απο καπου παιρνει αερα.
ελεγξε εαν εχει φυγει η ταπα της υποπιεσης του συγχρονισμου απο το αριστερο καρπυρατερ κ ελεγξε την στεγανοτητα των εισαγωγων...

ενοειται οτι εχεις τσεκαρει φιλτρο αερα κ ρυθμιση μιγματος

*

macnick

Απ: περιεργα σβησιματα
« Απάντηση #5 - : Ιούνιος 10, 2009, 02:20:54 πμ »
Το ηλεκτρικο προβλημα, το αποκλειουμε;

*

Αποσυνδεδεμένος MakisRC51

  • *******
  • 1164
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν καταλαβαίνω τι τις θέλουμε τις ευθείες........
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: περιεργα σβησιματα
« Απάντηση #6 - : Ιούνιος 10, 2009, 09:53:21 πμ »
Το προβλημα πρεπει να εστιαζεται στο συστημα τροφοδοσιας και οχι της αναφλεξης.
Για το λογο αυτο πηγε εξ'αρχης το μυαλο μου στο TPS.Ειναι ενα ηλεκτρικο προβλημα τροφοδοσιας.
Εφ'οσον δεν εχει ομως το μηχανακι, δεν βλεπω να υπαρχει καποιο αλλο ηλεκτρολογικο προβλημα που να ανηκει στο συστημα τροφοδοσιας.
Ο Bill εχει μεγαλη εμπειρια, απ'οτι εχω καταλαβει, στα Aprilia ωστοσο δεν θα συμφωνησω μαζι του στο οτι απο καπου τραβαει αερα το μοτερ διοτι απο την εμπειρια μου γνωριζω οτι οταν ενας κινητηρας τραβαει εξτρα αερα απο καπου το πρωτο και κυριο συμπτωμα ειναι οτι ανεβαζει το ρελαντι του και τραβαει γκαζιες μονος του.Σκαμπανεβαζει ακανονιστα το ρελαντι.

Θα προτεινα να βγαλει το μπουζι ο φιλος να δει αν ειναι μαυρο και μουσκεμα στην βενζινη που αυτο σημαινει οτι πνιγεται ο κινητηρας απο περισσια βενζινης.Εκει θα συμφωνησω με τον Bill για το φιλτρο αερα (βουλωμενο) ή για το βιδακι του μιγματος (κακη ρυθμιση).

Εγω παντως θα εκανα κι εναν ενδελεχη ελεγχο στο kill switch και στον διακοπτη του σταντ οτι δουλευουν κανονικα και δεν βραχυκυκλωνουν με τον παραμικρο κραδασμο.

Ταπεινη μου γνωμη παντα  :bye: :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος bill

  • *******
  • 1061
  • Φύλο: Άντρας
  • Κύριε, εκέκραξα προς Σε, εισάκουσόν μου...
  • Μοντέλο μηχανής: Atlantic
  • Αντιδράσεις: +342
Απ: περιεργα σβησιματα
« Απάντηση #7 - : Ιούνιος 10, 2009, 11:11:07 πμ »
τα τετραχρονα δεν ανεβαζουν ρελαντι φιλε μου οταν παιρνουν αερα....απλα χαλαει η αναλογια αερα-βενζινης με αποτελεσμα να φτωχενει πολυ το μιγμα κ να βηχει στο ρελαντι κ να σβηνει στα ξαφνικα κ αναλογα την ποσοτητα της εισροης αερα  θα καθυστερει να ριξει στροφες αλλα δεν ειναι παντα ορατο.οταν φτασει σε σημειο να εχουμε τοσο πολυ μεγαλη εισροη αερα ωστε να εχουμε προβλημα στην λειτουργεια των στροφων το μηχανακι δεν θα επερνε μπροστα κρυο γιατι ανατρεπεται η λειτουργεια ψυχρης εκκινησης (τσοκ) μιας κ η υποπιεση στις εισαγωγες αν παιρνει αερα σχεδον μηδενιζεται.

οσον αφορα ηλεκτρικο προβλημα το ξεχναμε....kill switch  τα λοιπα ειναι βλαβες που δεν επιφερουν συμπτωματα σε επιλεγμενες στροφες του κινητηρα...

στην περιπτωση σου η συνδεση ενος καυσαναλυτη θα σου πει τα παντα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2009, 11:13:04 πμ από bill »

*

macnick

Απ: περιεργα σβησιματα
« Απάντηση #8 - : Ιούνιος 12, 2009, 01:18:38 πμ »
επειδη μονος μου δεν βγαζω ακρη, σε ποιο μαγαζι προτεινεται να το παω;
Ειμαι αθηνα.Δεκτα και pm.

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης