0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

costas

Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #15 - : Αύγουστος 20, 2009, 07:11:20 μμ »
Λοιπόν η νεκροψία έδειξε και πάλι προβληματικό ρελέ παρά το ότι τοποθετήθηκε πριν τέσσερις μήνες καινούριο της Hitachi των 150 Αμπέρ, και δούλεψε ελάχιστα έκτοτε. Η μίζα είναι OK παρά τις ταλαιπωρίες που υπέστη δύο φορές. Άλλαξα λοιπόν την μπαταρία με μια καινούρια Yuasa, και έβαλα και το ρελέ που βλέπεται στην φώτο.Είναι από βαρύ μηχάνημα -βλέπεται το παλιό και το καινούριο- και ελπίζω να έλυσα το πρόβλημά μου για πάντα. Λόγω όγκου το τοποθέτησα στην αποθήκη των εργαλείων με την απαραίτητη επέκταση των καλωδίων, και επιπλέον έχει αν προσέξετε δικό του μπουτόν για εκκίνηση της μίζας σε περίπτωση που πάθει κάτι το μπουτόν στο τιμόνι,οξείδωση επαφών κλπ. Είναι το μαύρο κουμπί που φαίνεται στη δεύτερη φωτο. Ειλικρινά πρώτη φορά άκουσα την μίζα μου να "κελαιδάει" έτσι. Μια ζωή είχα το ίδιο και το ίδιο πρόβλημα, κανένα άλλο -κτύπα ξύλο-στα τόσα χρόνια.Κόστος, 135 ευρόπουλα η μπαταρία, 32 το ρελέ και 40 του μάστορα, και ελπίζω να ησυχάσω. Αν έχετε ανάλογο πρόβλημα με την μίζα να μην θέλει αρχικά να γυρίσει -ειδικά όταν η μηχανή είναι κρύα- και όταν τελικά πάρει μπρός η μηχανή η μίζα να συνεχίζει να δουλεύει τώρα ξέρετε το φάρμακο

*

Αποσυνδεδεμένος harlek

  • *******
  • 1288
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #16 - : Αύγουστος 20, 2009, 08:22:32 μμ »
Κόστος, 135 ευρόπουλα η μπαταρία

Αν είναι δυνατόν... η 12άρα Yuasa για τον Πήγασο κάνει γύρω στα 50 ευρώ...προφανώς παίρνει κλειστού τύπου;
Πάντως το κουμπί εκτάκτου ανάγκης έχει πλάκα!
Masquerade

*

Αποσυνδεδεμένος cool

  • *****
  • 598
  • Φύλο: Άντρας
  • Μοντέλο μηχανής: kawasaki versys 650
  • Αντιδράσεις: +63
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #17 - : Αύγουστος 20, 2009, 10:49:26 μμ »
πραγματικα καλη φαση το μπουτονακι.παλια αυτη τη δουλεια την καναμε με 20αρικο(επι δραχμης).γεφυρωναμε τις επαφες με το νομισμα
θανασης  ΛΑΜΙΑ

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #18 - : Αύγουστος 20, 2009, 11:32:26 μμ »
Κώστα η μπαταρία 135 ευρώ? Από φαρμακείο την πήρες? :thnk:

*

Αποσυνδεδεμένος cool

  • *****
  • 598
  • Φύλο: Άντρας
  • Μοντέλο μηχανής: kawasaki versys 650
  • Αντιδράσεις: +63
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #19 - : Αύγουστος 20, 2009, 11:48:22 μμ »
Κώστα η μπαταρία 135 ευρώ? Από φαρμακείο την πήρες? :thnk:
μαλλον ειναι gel,πιθανοτατα ετοιμαζει καποιο βαρβατο ηχοσυστημα  :P :D
θανασης  ΛΑΜΙΑ

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #20 - : Αύγουστος 21, 2009, 12:53:21 πμ »
Ειλικρινά πρώτη φορά άκουσα την μίζα μου να "κελαιδάει" έτσι.  Αν έχετε ανάλογο πρόβλημα με την μίζα να μην θέλει αρχικά να γυρίσει -ειδικά όταν η μηχανή είναι κρύα- και όταν τελικά πάρει μπρός η μηχανή η μίζα να συνεχίζει να δουλεύει τώρα ξέρετε το φάρμακο


Γιατί το ρελέ επηρεάζει την απόδοση της μίζας?

Απλά ένας διακόπτης δεν είναι??

*

Αποσυνδεδεμένος harlek

  • *******
  • 1288
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #21 - : Αύγουστος 21, 2009, 12:56:54 πμ »

Γιατί το ρελέ επηρεάζει την απόδοση της μίζας?

Απλά ένας διακόπτης δεν είναι??

Προφανώς το όλο πράμα "ζωήρεψε" από την αλλαγή της μπαταρίας και όχι του ρελέ...
Masquerade

*

Αποσυνδεδεμένος cool

  • *****
  • 598
  • Φύλο: Άντρας
  • Μοντέλο μηχανής: kawasaki versys 650
  • Αντιδράσεις: +63
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #22 - : Αύγουστος 21, 2009, 01:00:57 πμ »

Γιατί το ρελέ επηρεάζει την απόδοση της μίζας?

Απλά ένας διακόπτης δεν είναι??

Προφανώς το όλο πράμα "ζωήρεψε" από την αλλαγή της μπαταρίας και όχι του ρελέ...
το πιθανοτερο ειναι αυτο αλλα καμια φορα αν οι επαφες του ρελε ειναι φθαρμενες δεν αφηνουν ολο το ρευμα να παει στην μιζα
θανασης  ΛΑΜΙΑ

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #23 - : Αύγουστος 21, 2009, 01:21:41 πμ »
..και εμενα ζωηρεψε.. πιο ''ξεκουραστο'' και αεράτο...

λογικο μου φαινεται.. (καινουργιο πραγμα, καθαρες επαφες..κτλ..κτλ..)

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #24 - : Αύγουστος 21, 2009, 01:23:04 πμ »
Κώστα η μπαταρία 135 ευρώ? Από φαρμακείο την πήρες? :thnk:

Κώστα τα λεφτά για μπαταρια ειναι εξφρενικά πολλά..

κρατάω ενα ενδεχόμενο μηπως εβαλες την ''τζελ'' που εχει οντως τοσο και ισως παραπάνω....

(αν μπαίνει στο καπο βεβαια δεν ξερω..)  :bye: :bye:

*

costas

Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #25 - : Αύγουστος 21, 2009, 07:55:37 μμ »
Παιδιά εν γνώσει μου πλήρωσα την μπαταρία τόσα λεφτά. Είχα βρει σε μαγαζί με ανταλλακτικά μοτο την Yuasa και με 65 ευρώ, αλλά προτίμησα να την πάρω από ένα μαγαζί που πουλά αποκλειστικά μπαταρίες με αυτά τα λεφτά. Μάλιστα όταν του το ανάφερα αυτό, μου λέει είναι αδύνατο, και μου έδειξε το τιμολόγιο αγοράς που είχε αγορά 90ευρώ+φπα. Νομίζω δεν με γέλασε αλλά εσείς βγάλτε τα συμπεράσματά σας τι συμβαίνει στην αγορά, τι να πω. Αυτήν την φορά θέλησα να βάλω μια μπαταρία καλή, διότι πιστεύω και το είδα και στην πράξη, ότι η καινούρια τεχνολογία που τα πάντα είναι ηλεκτρονικά κλπ απαιτεί σωστή και συνεχή τροφοδοσία σε ρεύμα, χωρίς σκαμπανεβάσματα στην τάση για να δουλέψουν σωστά. Δεν θα ξεχάσω τότε όταν πήγα την μηχανή για σέρβις στην Ιταλία στον φημισμένο σε όλη την Ιταλία Fiore –οι παλιοί θα το θυμούνται- δίπλα στο εργοστάσιο της Aprilia. Όταν πέρασε από έλεγχο απ’άκρη σε άκρη όλη την μηχανή αφού πρώτα την έγδυσε, μου λέει έτσι με ύφος σοβαρό, la batteria non `e Yuasa. Η μπαταρία δεν είναι Yuasa. Και όταν του είπα , μα είναι καινούρια τώρα την άλλαξα κούνησε το κεφάλι του και έκανε έναν μορφασμό. Κάτι θα εννοούσε ο ποιητής φαίνεται. Αυτό το κάτι το πλήρωσα έκτοτε με έναν ανορθωτή και κάμποσους ρελέδες, στην πορεία, οπότε δεν την ξαναπατάω. Και πάντα την φρόντιζα την μπαταρία, τον χειμώνα την έβγαζα και την φόρτιζα τακτικά κλπ. Τώρα το ρελέ επειδή το άνοιξα να δω τι είχε τελικά, -αν και καινούριο και ελάχιστα χρησιμοποιημένο - στις επαφές είχε αρχίσει να ψωριάζει το μέταλλο και ήταν αρκετά ανώμαλο, δείγμα ότι οι επαφές δεν «πατούσαν» κανονικά. Πιθανών και αυτό να οφείλεται στην μπαταρία, διότι αν δεν έδινε σωστό ρεύμα στο πηνίο, αυτό δεν θα είχε την δύναμη τραβήξει τον οπλισμό και να κλείσουν σωστά οι επαφές με αποτέλεσμα κάθε φορά να δημιουργείτε σπινθήρας που σιγά-σιγά έτρωγε το μέταλλο. Τέλος Ιουνίου έκανα μια μεγάλη τουρ στην Πίνδο, την γύρισα όλη, πήγα παντού, και έκανα κάπου 600 χλμ συνολικά μέσα στα βουνά. Απλά σκεφτόμουνα αν μου τύχαινε αυτό σε καμιά λαγκαδιά τι θα έκανα, και με πιάνει κρύος ιδρώτας,  :pray: :pray: οπότε …άσε καλύτερα, ..άσε καλύτερα.   :bye: :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος faraway

  • *******
  • 3187
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: +395
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #26 - : Ιούνιος 22, 2015, 04:42:04 μμ »
Δεν βρήκα άλλο νεότερο θέμα , σχετικό με το ρελέ μίζας
οπότε ανέστησα αυτό  :tez: :tez:




Τι εναλλακτικές έχουμε σε ρελέ μίζας εκτός aprilia ?
Τιμές και από που ?


Αν γνωρίζει κάποιος  :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος Anestis

  • *********
  • 5057
  • Φύλο: Άντρας
  • CAPONORD ETV 1000
  • Μοντέλο μηχανής: CAPONORD ETV 1000
  • Αντιδράσεις: +14
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #27 - : Ιούνιος 22, 2015, 06:22:49 μμ »
απο  Yamaha   αν  θυμαμαι  καπου  60 +  ευρω  καπου  εκει  ειχε ,  ειχα  ρωτησει  πριν  κανενα   μηνα  :thnk:

κωδ: 4 KD-81940-00

*

Αποσυνδεδεμένος faraway

  • *******
  • 3187
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: +395
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #28 - : Ιούνιος 22, 2015, 06:23:55 μμ »
40 € έχει το μαμά το δικό μας ( νομίζω )  :thnk: 




9 $ της yamaha απο ebay  :ohmy:
http://www.ebay.com/itm/Solenoid-Relay-Yamaha-4KB-81940-00-00-4KD-81940-00-00-/280595689097





« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2015, 06:25:16 μμ από faraway »

*

Αποσυνδεδεμένος Anestis

  • *********
  • 5057
  • Φύλο: Άντρας
  • CAPONORD ETV 1000
  • Μοντέλο μηχανής: CAPONORD ETV 1000
  • Αντιδράσεις: +14
Απ: Ρελέ Μίζας
« Απάντηση #29 - : Ιούνιος 22, 2015, 06:35:04 μμ »
 αυτο  Γιωργο  δεν  ειναι  το  γνησιο,  δεν  μπορει  τετοια  διαφορα  :ohmy:

μην  αρχιζουμε  να  ανταλλασουμε  παλι  τραγουδακια  Κινεζικα  :P :D

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης